6 października 2018 r. w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie Jeziornej uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem Ks. abp Tadeusza Wojdy metropolity białostockiego zostały otwarte nowe misje w Burkina Faso i Kazachstanie.
W Światową Niedzielę Misyjną 21 października 2018 roku, w przeddzień wspomnienia świętego Jana Pawła II, polska Prowincja Chrystusa Króla rozpoczęła nową misję w Burkina Faso, w stolicy Ouagadougou. Pracę misyjną rozpoczynają ks. Stanisław Filipek SAC i ks. Dariusz Sala SAC, w Parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Patte D’oie, na terenie której znajduje się kaplica Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na początku nasi współbracia zamieszkali z ekipą kapłańską z parafii i będą wchodzili w kulturę i system duszpasterstwa miejscowego. Uroczysta Msza Święta oficjalnie rozpoczynającą pallotyńską misję odbyła się o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Patte D’oie w Ougadougou. W uroczystościach wziął udział ks. Adam Pacuła SAC – przełożony Delegatury Matki Bożej Pokoju, reprezentując tym samym Prowincję Chrystusa Króla. Delegatura Matki Bożej Pokoju rozciąga swoją działalność na dwa kraje, Wybrzeże Kości Słoniowej i Burkina Faso.
Parafia Matki Bożej Królowej Apostołów jest jedna z największych parafii w Ouagadougou. Na terenie parafii zamieszkuje ponad 500 tys. ludzi, w większości to muzułmanie, ponad 60%, a katolików jest około 20%. W parafii istnieje 177 wspólnot podstawowych, 10 kościołów albo kaplic dojazdowych. Ale to ciągle za mało, bo na Mszach świetych niedzielnych, zwłaszcza w języku moore, połowa ludzi jest na zewnątrz. W tym roku na katechezę zapisało się około 8000 dzieci. Większość katechistów jest benevol.
Ks. Kardynał Philippe Ouedraogo, arcybiskup Ouagadougou planuje z części tej wielkiej parafii, na obrzeżach bardzo biednych miast, otworzyć nową i powierzyć ja księżom pallotynom. Bardzo pragnie, aby to był ośrodek promieniujący Miłosierdziem Bożym, połączony ze sanktuarium Miłosierdzia Bożego z prawdziwego zdarzenia. Chrześcijanie zorganizowali już teren około 3 hektarów w odległości paru kilometrów od istniejącej już kaplicy Miłosierdzia Bożego w Tenandogo. Dużą nadzieją dla nas jest ten żywy Kościół, z dużym zaangażowaniem katolików, oczywiście według ich możliwości. Burkina Faso jest zaliczana do jednego z najbiedniejszych krajów świata.
Po spotkaniu z Kardynałem i z pierwszych kontaktów na tej parafii, widzimy dla nas trzy wielkie wyzwania:
* nauczyć się choć trochę języka moore, którym posługuje się ponad 60% ludności Burkina Faso;
* organizować miejscową ludność i razem z przyjaciółmi misji gromadzić środki na budowę nowego ośrodka parafii, w którym będzie sanktuarium Miłosierdzia Bożego;
* zaangażować się w bezpośrednie przygotowanie Panafrykanskiego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który odbędzie się w Ouagadougou od 18 do 24 listopada 2019.
Udział w budowaniu tych struktur królestwa Bożego niech będzie radością każdego człowieka dobrej woli, a Bóg bogaty w Miłosierdzie szczodrze wynagrodzi każdy dar.
Wende na songdo laafi – Niech Bóg Wam błogosławi.