O nas

Mamy misje! Mamy misję!

Dla dobra, dla piękna człowieka. Chcemy dzielić się nadzieją i miłością. Bo wierzymy, że w tym jest siła jutra i świata. Wierzymy, że dobro jego pielęgnowanie, oddawanie tego co Bóg zostawił w człowieku jest najdroższym złotem świata. Razem możemy niewyobrażalnie dużo. Gdyż w tym co dobre ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Pallotyński Sekretariat Misyjny jest bezpośrednio odpowiedzialny za misje i misjonarzy, a także za podejmowane zadania, realizowane projekty i dzieła ewangelizacyjne. Służy misjonarzom, zarówno na poziomie duchowym, jak i materialnym. Angażuje się w rozwiązywanie ich problemów, z którymi spotykają się w swoim życiu i działalności misyjnej. Misje są nasze, razem możemy mieć misję poszukiwania sposobów na wsparcie duchowe i materialne prowadzonych prac i zadań oraz wzmocnienie skuteczności pracy misyjnej i wolontariackiej. Do opieki duchowej i materialnej katolików za naszą wschodnią granicą, powstało Pallotyńskie Dzieło Pomocy Katolikom na Wschodzie im. ks. Stanisława SzulmińskiegoPOMOST

Pallotyński Sekretariat Misyjny

Utworzenie Sekretariatu ds. Misji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego pod kierownictwem ks. Czesława Ramusiewicza SAC, z siedzibą w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej.

Wyjazd pierwszej „karawany misyjnej” do Brazylii i Rwandy. Rozpoczęcie 3 kwietnia 1973 r. przez trzech misjonarzy pallotyńskich pracy misyjnej w Rio de Janerio na zaproszenie bp. João Aloysio Hoffmanna z Brazylii (od 1993 roku misje w Brazylii prowadzone są przez Prowincję Zwiastowania Pańskiego). 7 czerwca 1973 r. wyjazd do Rwandy pierwszych dziesięciu pallotynów, na zaproszenie bp. Jeana Baptiste Gahamanyi.

Zakupienie działki w Ząbkach i budowa siedziby Sekretariatu Misyjnego. Mianowanie Sekretarzem ds. Misji ks. Stanisława Kuracińskiego, który pełnił tę funkcję do śmierci w 2006 roku.

Powołanie „eMki” – sekcji współpracy z dziećmi i młodzieżą (tzw. „młodzieżówki”) w trosce o zaszczepienie ducha misyjnego wśród dzieci i młodzieży Wprowadzenie animacji misyjnej w różnych parafiach poprzez katechezy w szkołach oraz wyjazdy rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży, znane „Wieczernikami Misyjnymi”.

Rozszerzenie misji pallotyńskich w Afryce Centralnej o kolejny kraj, Zair (obecnie Demokratyczna Republika Konga).

  • Otwarcie drukarni służącej potrzebom misyjnym pod nazwą „Pallottinum 2”. W 1993 roku instytucja została przekształcona w „Apostolicum” – Wydawnictwo i Drukarnię Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Prowincji Chrystusa Króla.
  • Zainicjowanie corocznych pielgrzymek na Jasną Górę i do Wilna oraz czuwania modlitewnego na Jasnej Górze; organizowanie konkretnej pomocy duchowej i materialnej dla misjonarzy, w ramach animacji misyjnej. Utworzenie zaplecza modlitewnego dla misjonarzy, poprzez organizowanie spotkań dla sióstr z instytutów zakonnych oraz dla kapłanów diecezjalnych.

Rozpoczęcie publikacji książek z serii „Biblioteka Misyjna SAC”, ukazujących pracę polskich misjonarzy pallotyńskich. Zaangażowanie Sekretariatu Misyjnego we współpracy z pallotynami z Francji i z włoskim wydawnictwem Velar w sprowadzanie do Polski i dystrybucję albumów oraz książek, głównie o tematyce papieskiej.

Podjęcie misji w Korei Południowej i Papui Nowej Gwinei. Od roku 1993 prowadzenie misji w tych krajach przez Prowincję Zwiastowania Pańskiego.

  • Podjęcie misji w Wybrzeżu Kości Słoniowej na prośbę kard. Józefa Tomko, Prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
  • W ramach Sekretariatu Misyjnego utworzenie Sekretariatu ds. Ewangelizacji Wschodu. Otoczenie szczególną troską duszpasterską wiernych na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, a w dalszych latach na Słowacji i w Czech. Od 2015 roku przyjęcie nazwy POMOST – Pallotyńskie Dzieło Pomocy dla Katolików na Wschodzie im. ks. Stanisława Szulmińskiego.
  • Powołanie redakcji Sekretariatu Misyjnego i wydanie pierwszego numeru kwartalnika „Posyłam Was”, adresowanego do grona osób, które wspierają kapłanów pomocą duchową i materialną.

Dzięki staraniom Sekretariatu Misyjnego zakupienie działki i wybudowanie domu formacji misyjnej „Wieczernik” w Świętej Katarzynie.

Staraniem Sekretariatu wybudowanie i otwarcie Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie.

 W związku z tragiczną w skutkach wojną w Rwandzie, zaangażowanie Sekretariatu Misyjnego w pomoc ludności oraz podjęcie we współpracy z rodzinami w Polsce Adopcji Serca, polegającej na zapewnieniu podstawowych środków do życia osieroconym dzieciom. Obecnie – obejmowanie Pallotyńską Adopcją Serca kolejnych pokoleń dzieci z Rwandy, DRK, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Zambii i Burkina Faso.

Wyjazd misjonarzy pallotyńskich do pracy w Kolumbii i Wenezueli – na prośbę Ojca Świętego Jana Pawła II o pomoc duszpasterską dla Ameryki Łacińskiej.

Powstanie Wolontariatu Animacji Misyjnej „eMka”.

Mianowanie ks. Grzegorza Młodawskiego SAC na stanowisko Sekretarza ds. Misji i Sekretarza ds. Ewangelizacji Wschodu.

  • Rozpoczęcie pracy misyjnej na Antylach w Barbadosie
  • W ramach Sekretariatu Misyjnego rozpoczęcie działalności Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl z prezesem ks. Jerzym Limanówką SAC na czele.

Rozpoczęcie nowych misji: w Burkina Faso – na prośbę kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo i w Kazachstanie – na zaproszenie abp. Tomasza Pety.

Mianowanie ks. Jerzego Limanówki SAC na p.o. Sekretarza ds. Misji oraz Dyrektora POMOSTU.

Objęcie funkcji Sekretarza ds. Misji i Dyrektora POMOSTU przez ks. Jana Oleszkę SAC.

Podjęcie przez Sekretariat Misyjny odpowiedzialności za placówki misyjne w Meksyku.