Pomost
Pomost

POMOST – Pallotyńskie Dzieło Pomocy dla Katolików na Wschodzie od 1991 roku, służy wiernym odradzającego się Kościoła za naszą wschodnią granicą. Patron tego dzieła, ks. Stanisław Szulmiński SAC, poświęcił życie dla sprawy pojednania między chrześcijanami.

Dzieło POMOSTU łączy dwie grupy ludzi – pallotyńskich kapłanów pracujących na Ukrainie i w Polsce oraz dobroczyńców wspierających dzieło ofiarami duchowymi i materialnymi.

Pomoc w ramach POMOSTU w Polsce to głoszenie kazań i rekolekcji w ramach tzw. Niedziel Wschodu, podczas których zebrane fundusze przeznacza się na wsparcie pracy i projektów prowadzonych przez pallotynów na Ukrainie oraz pomoc ze strony stałych współpracowników otaczających modlitwą księży i składających ofiary materialne.

Kapłani na Ukrainie prowadzą duszpasterstwo w parafiach, głoszą katechezy i przygotowują do sakramentów, opiekują się miejscami kultu. W obecnej sytuacji przedłużającego się konfliktu zbrojnego angażują się w organizowanie pomocy humanitarnej. Wojenna rzeczywistość sprawia, że działania te są ukierunkowane na wsparcie potrzebujących osób, które pozostały w swoim kraju. Pallotyni udzielają uchodźcom schronienia w domach zakonnych, organizują paczki pomocowe, zapewniają posługę duszpasterską. Regularnie wysyłane są transporty pomocy humanitarnej m.in. z artykułami spożywczymi, odzieżą, lekarstwami, środkami higieny, agregatami prądotwórczymi i innymi produktami.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym nieobojętny jest los Kościoła na Wschodzie. Działania wojenne wciąż trwają, nawet eskalują, dlatego z serca dziękujemy za każde wsparcie modlitewne i materialne dla Ukrainy!